BONI PUERI v klášterní bazilice

Farní charita připravuje na září výjimečný koncert, Milevsko navštíví světoznámý Český chlapecký sbor Boni pueri (v překladu Dobří chlapci) se sídlem v Hradci Králové. Názvem se hlásí ke sboru, který působil od 12. do 15. století při chrámu sv. Víta v Praze. V roce 2006 vzniká stejnojmenná unikátní umělecká škola zaměřená na chlapecký zpěv, první svého druhu v České republice.

Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982. Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 – 19 let, dosud absolvoval více než 4000 samostatných koncertů po Japonsku, Kanadě, USA, Jižní Koreji, Hong Kongu, Číně a celé Evropě. Boni pueri, jejichž uměleckým šéfem je již celých 25 let dr. Pavel Horák, vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích (mj. předávání státního vyznamenání Siru Nicholasi Wintonovi, státní návštěva prezidenta SRN Joachima Gaucka, prezidentky Jižní Koreje, rakouského prezidenta Heinze Fischera, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo královny matky Bhútánského království).

Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin, Václav Hudeček, Lucie Bílá, Vojtěch Dyk), natáčejí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Mezi významné hudební projekty posledních let patří např. dvojsborové nastudování Matoušových pašijí (50 repríz v Holandsku), v Čechách sbor dílo provedl několikrát v pražském Rudolfinu s Českou studentskou filharmonií (sólisté M. Cukrová, J. Březina). V roce 2010 byli Boni pueri přizváni k monumentálnímu provedení Mahlerovy 8. Symfonie – Symfonie tisíců pod taktovkou Christopha Eschenbacha (Praha, Hannover, Hamburk). Od roku 2017 se účastní prestižního muzikologického projektu Češi ve Vídni.

Boni pueri provedli celý triptych Responsorií J. D. Zelenky, Vánoční oratorium J. S. Bacha, Mesiáše G. F. Händela, Requiem W. A. Mozarta a G. Faurého, Mši D dur A. Dvořáka aj. Mezi další projekty patří premiérové nahrávky děl českých barokních autorů – J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského a J. D. Zelenky.

Zároveň natáčí filmovou hudbu (Missing – pro hollywoodskou produkci, Anděl Páně 2, Století Miroslava Zikmunda, dokumentární film Aldabra). V roli malých andílků mohli nejmladší chlapce sboru sledovat diváci v laskavé pohádce Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha.

Českému chlapeckému sboru Boni pueri byl v roce 2015 opětovně udělen titul kulturního velvyslance sborové federace při Evropské unii„AMBASSADEUR CULTUREE DE L ́UNION EUROPÉENNE“.

Vystoupení tohoto světoznámého sboru bude pro Milevsko velká čest, v prosinci se sbor vrátil z měsíčního profesionálního turné po Japonsku (Tokio, Ósaka, Myiazaki, Hyogo), kam se vrátil již podesáté. Nejmladší chlapci před pár dny absolvovali koncertní zájezd na Slovensko a do Maďarska. Boni pueri mají nabitý program, který výrazně neohrozila ani světová pandemie. V příštím roce je čeká koncertní turné po Belgii, Ománu, Jižní Koreji a Rakousku. Takže jejich „odskočení do Milevska“ bude opravdovou událostí. Přijďte se přesvědčit sami!

 

Vstupné 200,- Kč